Jesteś tutaj: Strona GłównaKryptozoologia

Kryptozoologia

Zagadkowy Małpolud

[Obrazek: scaled.php?server=593&filename=s...res=medium]

Wiele się słyszy o "potężnym małpoludzie", czyli yetim, a także o północnoamerykańskim małpoludzie zwanym "bigfoot" ("wielka stopa"), który znany też jest jako "sasquatch" ("owłosiony człowiek"). Podobne zagadkowe istoty widziano na całym świecie: w Chinach, Australii, Afryce, w pustkowiach syberyjskich i w puszczy amazońskiej. Opisy postaci są wyjątkowo podobne i pochodzą nie tylko od naukowców, ale też zwykłych ludzi. Ponadto rośnie liczba doniesień o widzeniu zwierząt o ludzkiej postaci, nie przypominających żadnych ze znanych istot żywych.

Czytaj więcej...

Yeti

[Obrazek: yetibz.jpg]Jako Yeti (z tybetańskiego gYa’ dred) lub Człowiek Śniegu, określa się stworzenie małpo-podobne zamieszkujące Himalaje, którego egzystencja nie jest potwierdzona. Również w innych zakątkach świata można spotkać wzmianki o podobnych istotach np. Bigfoot w Ameryce Północnej i Orang Pendek w Indonezji.
Czytaj więcej...

Orang-Bati Latający Humanoid

Z Seram, Indonezja, pochodzą opowiastki o około 1,50 metrowym, latającym i podobnym do człowieka stworze. Nawet gdy Seram jest drugą co do wielkości wyspą w archipelagu Moluki, są na niej gęste lasy deszczowe, które leżą w środku państwa i pozostają niezbadane.

Czytaj więcej...

Potwory Morskie

[Obrazek: 86759242.jpg]

Ponad 60% powierzchni ziemi pokrywa woda. Nic więc dziwnego, że już od starożytności wspomina się ogromne morskie zjawy. Oceanografowie wiedzą, że wielka część tych wód jest dotąd nie zbadana. Dlatego informacje te mogą wskazywać na istnienie w ciemnych, tajemniczych głębinach licznych nieznanych i niesklasyfikowanych istot.

Czytaj więcej...

Tajemniczy Olbrzym

W różnych miejscach w północnej Ameryce istnieją opowieści o olbrzymich ludzkich szkieletach, które tam zostały odnalezione. Listopad 1856 roku można było przeczytać w niektórych lokalnych gazetach o znalezisku mężczyzny, który miał być wyższy od 3,28 m. Został złożony przez kilku pracowników opiekujących się plantacją wina w zachodniej Virginii. To znalezisko zostało potraktowane jako oszustwo, gdy jedna z gazet powiadomiła o trzech kulach znalezionych w głowie szkieletu. Jednak te kule nie były dokładnie opisane i mogło się rozchodzić o każdego rodzaju pociski. Nie jest też znane miejsce ponownego „pogrzebania” szkieletu przez co nie można stwierdzić prawdziwości tegoż znaleziska.

Czytaj więcej...

Tatzelwurm

tatzelwurmWięc na początku wypadałoby powiedzieć co oznacza słowo "Tatzelwurm". Nie umiałem znaleźć pasującego słowa w naszym języku więc postanowiłem zostawić to bez zmian. "Tatzelwurm" dosłownie można przetłumaczyć "smok", ale spotyka się również tłumaczenie takie jak "robak z pazurami".

Czytaj więcej...

Demon z Dover

[Obrazek: doverdaemon.jpg]

Siedemnastoletni Will Barlett nie oczekiwał, że dnia 21 kwietnia 1977 roku spotka stworzenie z innego świata,a było to około godziny 22:30, kiedy przejeżdżał przez Dover (Massachusetts). Wszyscy, którzy zajmowali się tą sprawą są praktycznie pewni, że chłopak widział istotę z innego świata. Jeśli dokładnie przyjrzymy się opisom Willa możemy być przekonani, że badacze rzeczywiście mają rację.

Czytaj więcej...

Potwór z Loch Ness

Loch NessW miejscowych legendach od stuleci można było usłyszeć o dziwnych i zagadkowych istotach mieszkających w szkockich jeziorach, dzisiaj świat skupia się na jednym, słynnym potworze z Loch Ness. W 1933 roku przez budowę drogi oczyszczony został z drzew północny brzeg jeziora, co otworzyło wspaniały widok na taflę jeziora. Tłumy ludzi zjeżdżały, aby zobaczyć ten wspaniały widok, i od tego czasu zaczęły napływać wiadomości o rzekomych widzeniach potwora.

Czytaj więcej...

Polecamy